V Brně proběhl podzimní Seminář
Ve dnech 5. – 7. listopadu se na Střední škole informatiky a spojů v Brně konal seminář nazvaný Mezinárodní soutěže, příprava, prezentace a medializace výsledků. Zúčastnili se jej nejen studenti, kteří už Středoškolskou odbornou činnost zpracovávali, postoupili s ní do mezinárodních kol soutěže a potřebují poradit, jak svůj výzkum co nejlépe obhájit, ale také sočkaři začátečníci, kteří se teprve s pravidly odborných prací seznamují, a učitelé, kteří chtějí vytvořit svým talentovaným žákům co nejlepší podmínky pro postup v soutěži. Sdružení na podporu talentované mládeže a jeho spolupracovníci pro účastníky připravili náročný program plný zajímavých přednášek, ale také praktických cvičení.
Sdružení na podporu talentované mládeže se jako jedna z mála organizací zabývá podporou nadaných žáků. Přestože působí od roku 2002 v Brně, její činnost pomáhá studentům z celé republiky. Kromě toho, že úzce spolupracuje s Ústřední komisí Středoškolské odborné činnosti, Národním institutem dětí a mládeže MŠMT nebo Učenou společností, pravidelně pořádá své vlastní semináře a letní školy.
Letošní podzimní seminář měl název Mezinárodní soutěže, příprava, prezentace a medializace výsledků II. „Naše sdružení pořádá každý rok v listopadu školení pro řešitele SOČ, kteří se připravují na mezinárodní reprezentaci, zveme sem ale také studenty, kteří teprve se Středoškolskou odbornou činností začínají, aby získali povědomí o tom, kam se mohou se svým výzkumem dostat. Semináře probíhají v tříletých cyklech, takže na toto téma máme program připravený už podruhé.“ vysvětluje Miloslav Hlaváček, předseda správní rady Sdružení na podporu talentované mládeže.
Na Střední školu informatiky a spojů se na závěr týdně sjelo více než sto studentů a učitelů. „Snažili jsme se vyhovět co nejvíce zájemcům, přesto jsme ale museli dalších 40 odmítnout.“ potvrzuje velký zájem o tento seminář Jitka Kačerová ze Sdružení, která měla na starost komunikaci se všemi účastníky kurzu a přípravu programu.
Účastníci byli rozděleni do tří skupin podle zkušeností na pedagogy, studenty – začátečníky, a studenty – reprezentanty na mezinárodní úrovni.
Učitelé se seznamovali na semináři hlavně s tím, jak vlastně Středoškolská odborná činnost funguje, a snažili se získat co nejvíce informací, aby své žáky dokázali podpořit a pomoci jim postoupit v soutěži co nejdále. I proto si mohli sami sestavit část programu a účastnit se těch lekcí pro studenty, které je zajímaly.
Skupina začátečníků vstřebávala informace na přednáškách o rétorice, asertivitě, prezentaci výsledků v médiích, zásadách autorského práva a etiky, nebo třeba jak se píše odborná práce a získávají informace pro výzkum. Jejich zkušenější kolegové měli možnost vyslechnout přednášky na obdobná témata, ale přizpůsobená jejich znalostem, zkušenostem a tomu, co budou potřebovat pro svůj další postup v soutěži.
Všichni společně si pak užili netradiční zpestření programu – praktické nácviky. Každý cílevědomý člověk totiž jistě ocení, když ví, jak se má chovat na slavnostním rautu nebo co může očekávat od tiskové konference. Pokud si to ale může zkusit nanečisto, je to pro něj ještě přínosnější.
V průběhu akci navštívili významní hosté – spolu se studenty diskutovali sočkaři, kteří své práce představili v zahraničí na soutěžích EU Contest a Intel ISEF, ale také profesor Armin Delong, vynálezce elektronového mikroskopu, nebo bývalý jihomoravský hejtman Ing. Stanislav Juránek.
Někteří studenti jen snad občas povzdechli nad vyčerpávajícím programem. Nutno podotknout, že měli v podstatě pravdu – lekce začínaly stejně jako školní vyučování v osm, ale na rozdíl od něj jsme se rozcházeli až pozdě večer. Na druhou stranu cílem semináře bylo poskytnout co nejvíce rad a informací za necelé tři dny a to se skutečně povedlo.
Šárka Navrátilová
Ke zprávě připravené účastnicí semináře nelze příliš dodat. Náš dík patří nejen všem organizátorům, přednášejícím a studentům, ale také institucím, které svým příspěvkem pořádání semináře umožnily. Grantem nás podporřilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, sponzorským darem pak přispělo město Brno, firmy ČEPS (generální partner SNPTM) a Nokia. Fotografie z průběhu semináře najdete v sekci Fotogalerie.